“Su”dan “Cola”ya Faik Byrns

İnsan Kaynakları ve İş Dünyası

“Su”dan “Cola”ya Faik Byrns

Bana anlat unuturum. Bana öğret hatırlarım. İşe dahil edilirsem öğrenirim. Benjamin Franklin…

Sevgili Gençler,

İçinde bulunduğunuz ümitsizliği ve size Everest Dağı’ndan daha yüksek görünen engelleri yürekten hissediyorum. Bununla birlikte size net olarak söyleyeyim, vazgeçemezsiniz çünkü bu yarıştan çekilmek hayattan vazgeçmek demektir. Kendimizi ne kadar şanssız hissedersek hissedelim, asıl kaybı daha iyi bir geleceği hayal etmeyi bıraktığımızda yaşarız. Ümitsizliğe kapılmak ve başarısızlığa boyun eğmek, bu değerli ve heyecan verici hayati çekilmez kılar.

Faik Byrns’in daha önce gazetelerde de haber olmuş çok sıradışı bir hikayesi var. İzmir’de başlayıp Amerika’da devam eden bir hayat, Deniz Kuvvetleri’nde geçen yıllar ve en sonunda yine Türkiye’ye dönüş ve Coca Cola macerası.

“Su’dan Cola’ya” isminin hikayesi, yazarın çocukluğunda aile ekonomisine destek olmak için su satmasıyla başlayan yolculuğunun, dünya devi Coca Cola’nın Genel müdürlüğü noktasına varmasından geliyor.

“Su”dan “Cola”ya iş dünyasına, iş dünyasının kurallarına ve iş hayatı kültürüne Coca Cola’da yaptığı uygulamalarla farklı bir bakış açısı getiriyor. Rekabet, iş ilişkileri, yönetim, yöneticiler ve çalışanlar Faik Byrns’ün anlatılarıyla mevcut kimliklerini korurken, insani ve yaşamsal hassasiyetlerin göz ardı edilmediği bir iş ortamında başarıya ulaşmanın çok daha kolay olabileceğini gösteriyor bize.

“Bir poziyonu tanımlayan eşyalar değil koltuğu dolduran kişinin özellikleridir. Sahte eşyalar gibi sahte yöneticilerde pozisyonlarına saygınlık kazandıracaklarına poziyonlarından saygınlık kazanmaya çalışırlar.”

Keyifli Okumalar