Aradığın Her Şey Jeff Bezos Ve Amazon Çağı

İnsan Kaynakları ve İş Dünyası

Aradığın Her Şey Jeff Bezos Ve Amazon Çağı

Seksen yaşına geldiğinizde bir an gelip de sadece kendiniz için hayat hikayenizin en kişisel versiyonunu anlatmak isterseniz, bunu yapmanın en yoğun ve anlamlı yolu yaptığınız tercihlerden bahsetmek olacaktır. Sonuçta hepimiz, tercihlerimizden ibaretiz.

Jeff Bezos…

Amazon.com’un vizyon sahibi kurucusu Jeff Bezos sadece bir kitap satıcısı olmakla yetinmedi. Sınırsız ürün seçeneğiyle ve piyasayı karıştıracak kadar düşük fiyatların getirdiği karşı konulmaz cazibeyle Amazon’un “her şeyin satıldığı dükkân” olmasını istedi. Bunu gerçekleştirmek için ise hiçbir zaman sarsılmayan amansız bir hırs ve gizlilik içeren kurumsal bir kimlik geliştirdi. Aradığın Her Şey, alışveriş yapma ve kitap okuma alışkanlıklarımızı sonsuza kadar değiştiren, adından daima söz ettirecek bir şirket olan Amazon’un nihai ve her şeyi açığa çıkaran biyografisi haline geldi.

Amazon Bezos’un Bellevue Washington’daki garajında kurduğu basit bir online kitap satış sitesiydi. Şirketin aldığı mektupları idare edebilmek için Bezos dev bir posta kutusu kurmuştu. Amazon’un sattığı ilk kitap Doug Hofstadte’nin Fluid Concepts and Creative Analogies isimli kitabıydı. Bilgisayar modellemesi aracığıyla yapay zeka mekanizmalarını konu edinen kitap 3 Nisan 1995’te satıldı. Amazon’un ilk zamanlarında ne zaman site üzerinden yeni bir satış yapılsa çan çalınıyordu. Şirket hızla büyüdükçe satışların sayısında da sıçrama gerçekleşti ve şirket sürekli çan çalmak zorunda kaldıkları için bu uygulamadan vazgeçti. Amazon’un online kitap satış sitesi olarak ilk yıllarındaki büyümesi efsaneydi. Şirket ilk ayında 50 ABD eyaletine ve 45 farklı ülkeye kitap satışı yaptı.

Bir yılda 61 milyar dolarlık satış yapabilen ve hızla büyüyüp on binlerce çalışana ulaşan Amazon’un ve onun arkasındaki deha Jeff Bezos’un çığır açan hikâyesi…

Keyifli Okumalar