PATRON DEĞİL LİDER OL

İnsan Kaynakları ve İş Dünyası

PATRON DEĞİL LİDER OL

Davranış biçiminiz, yanınızda çalışanların daha fazla hayal kurmalarına, daha fazla öğrenmelerine, daha fazla emek harcamalarına ve daha fazlası olmalarına ilham veriyorsa siz bir LİDERSİNİZ demektir.

Çalışanlarına özen gösteren ve organizasyonun refahına odaklanan bir lider asla başarısız olamaz.Lideri lider yapan makamı değil,lider etrafındakileri gözetmeye gönüllü olanlardır deniliyor kitapta.

Simon Sinek’in iyi ve kötü liderlik örnekleriyle zenginleştirdiği Patron Değil, Lider Ol kitabında belki de uzun yıllardır hiç farkında olmadığınız değerlerin, bir arada uyum içinde çalışma prensiplerinin ve en önemlisi hayatınızın büyük bir kısmını geçirdiğiniz işyerinizin nasıl bir güvenlik çemberi içinde olması gerektiğinin önemini keşfedeceksiniz.

ABD’ deki Hoover Enstitüsü’nde yapılmış bir araştırmaya göre Amerika’da 77 bin klinik psikolog, 192 bin klinik sosyal hizmet çalışanı , 105 bin ruh sağlığı danışmanı, 50 bin evlilik ve aile terapisti, 30 bin yaşam koçu istihdam edilmiş durum da sektörün büyümesinin yegane nedeni sürekli artan bir talep iyi hissetmeye çalıştıkça daha kötü hissediyoruz sanki…

İşe her sabah mutlu, huzurlu ve güvende hissederek gittiğinizi ve akşam evinize tatminkâr bir neşeyle döndüğünüzü hayal edin. Biraz fazla ütopik geliyor değil mi? oysa Sinek’e göre tam tersi bu, işyerinin çalışanına sağlaması gereken temel bir insani hak.

Hızla değişen teknoloji, dönüşen iş yaşamı liderlik algısını da etkiliyor. Artık liderlik sadece iş istemek, iş takip etmek değil. Çalışanların korktuğu yöneticilerse giderek tarihe karışacakmış gibi görünüyor. İyi bir lider olmak ya da lider kalabilmek merkeze bireysel gelişimi koymaktan geçiyor.

Keyifli Okumalar 🙂

Mart ayında okuduğum ve tavsiye edebileceğim kitaplar :
Bülbülü Öldürmek ( Harper Lee )
Sol Ayağım ( Chrısty Brown )
Tutsak Güneş ( Ayşe Kulin )
Simyacı ( Paulo Coelho )
Veronika Ölmek İstiyor ( Paulo Coelho )
Piedra Irmağının kıyısında oturdum ağladım ( Paulo Coelho )

 

Bir cevap yazın