LİDERİN KİTAPLIĞI

İnsan Kaynakları ve İş Dünyası

LİDERİN KİTAPLIĞI

Yönetimin özü herhangi bir kurumun insanlarını,o insanların zamanını,kurumun para ve fabrika gibi fiziksel kaynaklarını yönetmektir.

Yöneticiden en az bir adım önde olan lider ise insanları yönetmenin ötesinde onlara heyecan,enerji ve tutku aşılamaya,onları motive etmeye gayret eder.Hangi adımları atar,ne gibi davranışlar sergiler,ne tür yönetim araçları kullanırsa insanlardan nasıl tepki alacağını,yani onların nasıl davranacağı konusunda kafasında bir hesap,bir zihinsel model vardır.

Yönetmeyi öğrenmenin temel taşları yedi bölümden oluşuyor ve önce ” İnsan” la başlıyor.

Yöneticinin netleştirmesi gereken ilk zihinsel şablon insanın tarifi olmalı insan özünde nedir? Neler onu tatmin ve motive eder ? Yetkinliği ve potansiyeli nedir ? Karakterini ve kapasitesini neler belirler ?

Zaman: İnsan sağlığının yanında en büyük sermayesi zaman bu sermayeyi etkin kullanabilen insan hayatta diğerlerinden çok daha fazla üretken olabildiğinden yöneticilerin öncelik sırasının başında gelir zaman yönetimi.

Strateji : Yöneticilerin en temel kararı ,sorumlu olduğu birimi nereden alıp nereye götüreceği ana hedeflere hangi yoldan nasıl gideceğidir.

İnovasyon : İyi yönetici kendisine verilen hedeflere elindeki kaynaklarla zamanında ulaşır.Başarılı lider ise elindeki insan kaynaklarının düşünce yapısını motivasyonunu etkiler,yenilikler düşünür veya oluşmasına uygun ortamı sağlar.İnovasyon kurumun faaliyetlerinin herhangi bir alanında gerçekleşebilir ve rakiplerine karşı önemli bir farklılık sağlar.

Karar : Yöneticinin bir numaralı sorumluluğu ,başarısının da temel belirleyici unsurudur.

İcraat : Strateji,planlama ve icraat bir zincirin birbirini tamamlayan halkaları icraatta ne kadar mükemmel olursanız olun eğer izlenilen strateji yanlışsa çabalarınız ve kaynaklarınız heba olacaktır o yüzden uygulama kısmı yöneticiler için önemli hususlar arasındadır.

Anlam ve Azim : Liderin sadece kendi hayatına değil başkalarının hayatına dokunarak ve yaşamlarına anlam yükleyerek ,empati kurarak ve zorluklarla başa çıkma konusun da ekiplerine örnek olma yolunda öncü olmaları gerekmektedir.

Keyifli Okumalar 🙂

 

Bir cevap yazın