KENDİNİZİ YÖNETMEK

KENDİNİZİ YÖNETMEK

435
0
PAYLAŞ

İş dünyasında da değişmeyen tek şey değişimdir.Ya kendimizi buna adapte etmeli ya da demode olmayı,daha kötüsü yok olmayı göze almalıyız.Yönetim tarzları üzerine her gün farklı fikirler ortaya atılıyor. Ancak her fikrin birleştiği bir nokta var;

Yönetici önce kendini yönetmeyi öğrenecek ve yönettiği alana en büyük katkıyı yapabileceği konuma yerleşecek. Yönetim alanının en etkili uzmanlarının Harvard Business Review’ den derlenen 10 makalesi, değişimi yönetmek isteyen her yönetici için ve kendini yönetmek için önemli bir kaynak.

Kendinizi Yönetmek-Peter F. Drucker
Yönetim Zamanı-Maymun Kimin Sırtında?-William Oncken Jr. & Donald L. Wass
Dayanıklılığın Bileşenleri-Diane L. Coutu
Zamanınızı Değil, Enerjinizi Yönetin-Tony Schwartz & Catherine McCarthy
Aşırı Yüklenmiş Devreler-Edward M. Hallowell
Daha İyi Bir Lider Olun, Daha Zengin Bir Hayatınız Olsun- Stewart D. Friedman
İşinizi Geri Alın-Sumantra Ghoshal ve Heike Bruch
Muhteşemlik Anları-Robert E. Quinn
Aynadaki İnsana Sorulacak Sorular Robert S. Kaplan
Liderliğin Temeli-Daniel Goleman, Richard Boyatzis & Annie McKee

Kişinin güçlü yanları gibi, işleri nasıl yerine getirdiği de eşsiz kişisel özelliklerdir. Bu bir kişilik meselesidir. Kişilik, ister doğuştan ister yetiştirilme tarzıyla şekillenmiş olsun, kesinlikle bir kimse işe başlamadan çok önce biçimlenir ve tıpkı insanın hangi konuda iyi olup olmadığının doğasıyla ilgili olması gibi, bir işi nasıl yerine getirdiği de doğasıyla ilgilidir. Bir insanın iş yapma tarzı biraz değiştirelebilir,fakat bütünüyle değiştirilmesi pek mümkün değildir ve kesinlikle kolay değildir.

Bazı insanlar en iyi emir altındayken çalışırlar.Bazı insanlar, bir ekibin üyesi olduklarında işlerini en iyi şekilde yaparlar. Bazılarıysa yalnızken en iyi biçimde çalışırlar.

Birlikte çalıştığınız insanları anlamak ve onlara güvenerek böylece güçlerinden,fikirlerinden,çalışma yöntemlerinden ve değerlerinden yararlanabilirsiniz. Çalışma ilişkilerinin en temeli zaten unutulan insan temellidir…

Keyifli Okumalar 🙂

BİR CEVAP BIRAK