KADER GAYRETE AŞIKTIR

KADER GAYRETE AŞIKTIR

883
0
PAYLAŞ

” Benim aradığım güç, yenmek ya da en azından yenilmemek için lazım olacak bir güç değil. Dışarıdan gelen etkileri kesmeye yarayacak bir güç de değil. İstediğim, dışarıdan gelen gücü karşılayıp ona dayanmayı sağlayacak bir güç. Haksızlık, şansızlık, üzüntüler, yanlış anlamalar, anlayışsızlıklar… Böyle şeylere sessizce direnmemi sağlayacak, içimdeki güç… ”  Haruki Murakami

Kendi yolculuğunda yalnız ilerlemek zorunda kalmış, bulunduğu ortamda sivrilmiş ve o ortamın daha da üzerine çıkmaya, daha iyisini yapmaya azmetmiş ama bu yolculukta iyi insan olmanın önemini daha da vurgulayarak mevkini değil etkini konuştur söylemiyle Bülent Yar kitabında, kendi deneyimlerinden ve başarılı iş insanlarının öykülerinden de örnekler vererek, iş dünyasının değişen dinamiklerine karşı neler yapılmasını gerektiğini anlatıyor.

Yazlık kumaşla palto dikemezsin üşütür. Sahip olduğunuz kumaşa göre biçim almak ya da biçime göre kumaş seçmek, gelişim alanlarını kapatarak şahane bir gömlek ya da dahası mükemmel bir takım yaratmak mümkündür. Kişisel farkındalık en önemli bariyerlerinizden biri olmakla beraber başarılı bir ilişkinin sırrı kesinlikle sevgi, saygı ve anlayış olmalıdır.

Yapılan bir araştırmaya göre insanların %75’i kurumu değil çalıştığı insanı yani yöneticisini terkediyor. Bunun genel sebebi ise profilin tüm koşulları sağlaması, iş çıktılarının çok değerli, ortaya koyulan faydanın çok büyük olması halinde bile sesini duyuramamak yaranma odaklı ( amiyane tabiriyle yalaka ) olmamak ve bu sebeple de değerli görülmemek oluyor.

” Bir insana en çok yakışan şey özgüvendir, özgüveni inşa eden de insanın kendisidir. Geldiğiniz yere belli eşikleri doğru şekilde atlayarak geldiğinizi unutmayın. Geriye dönüp bakmayın ve civardaki uğultulara kulak asmayın.”

Ayrıca bu kitapta gayrete aşık olanlar kısmın da Henry Ford, Walt Dısney, Oprah Wınfrey, Eminem, Sylvester Stallone, Albert Eınsteın, J.K Rowlıng, Colonel Sanders / KFC, Enzo Ferrari’nin hayat ve başarı öykülerini okuyabilirsiniz.

Keyifli Okumalar