İş’te Sadelik

İnsan Kaynakları ve İş Dünyası

İş’te Sadelik

Başınızdaki kişi veya kişilerin iş yapma şekli,olaylara yaklaşma biçimi,sahip oldukları yetenekler,kavrama gücü,risk alma iştahı,insiyatif kullanma gücü,bakış açıları gibi etkenler şirketinizin ne kadar sade ve basit ya da karmaşık ve kaotik olduğu ile ilgili ipuçları verir.

İş yaşamında sadeleşmenin de mümkün olduğunu anlatan bu kitapta ilk önce karmaşık bir yapıyla yönetilen şirketlerin neden bu durumda oldukları net bir şekilde ortaya konmuş.

Yazılı olan veya olmayan pek çok kuralın bir araya gelmesiyle oluşan ve bir şirkette işlerin nasıl yürüdüğünü, hayatın nasıl devam ettiğini anlamamıza yarayan, rehber olan şirket kültürünün oluşamaması.

Yönetici pozisyonlarının peynir ekmek gibi dağıtıldığı insiyatif alamayan basiretsiz yöneticiler.

Karmaşa ve kaosun destekçileri.

Saatlerce süren toplantılar. ( Bir şirketin işine mi içine mi odaklandığını ölçmenin en basit ve etkili yolu oradaki toplantı trafiğine bakmaktır.Toplantı yapmayın görüşme yapın )

Silolaşma Tehlikesi (Departmanlar arası kopukluk,gruplaşma )

İletişim kopukluğu.

Her şirketin yapısı, çalışma şekli farklı olduğu için sadelik konusunda uygulamalar farklılık gösterecektir ancak birkaç yol tüm şirketlerin sadeliği yakalamasında yardımcı olacaktır.

1. Hedeflerinizi Belirleyin

Öncelikle şirket liderleri, şirketin asıl hedeflerinin neler olduğunu belirlemelidir. Bunlar üzerinde yoğunlaşılarak, bu hedeflerden şaşmadan bir çalışma planı çizilmelidir. Bu hedef listesinin oldukça kısa olması gerekir çünkü liste büyüdükçe karmaşıklık ortaya çıkacaktır.

2. Önünüzdeki Engeller Neler Bunları Tespit Edin

Liderler şirkette yavaşlamaya neden olan şeyleri ve sorunlu durumları tespit etmelilerdir. Bu sayede karmaşıklığa, sorun çıkmasına neden olan noktaları yok edeceklerdir.

3. Kendiniz İçin Uygun Bir Strateji Bulup Bunun Uygulanması

Engelleri nasıl aşabileceğinizi tespit edip bunların üzerinde nasıl bir çalışma izleneceğinin belirlenmesi gerekir.

Daha az toplanalım , daha çok iş yapalım

Daha az kağıt harcayalım,daha çok iletişimde bulunalım.

Keyifli Okumalar

 

 

 

 

Bir cevap yazın