Hayvanlardan Tanrılara – Sapiens

İnsan Kaynakları ve İş Dünyası

Hayvanlardan Tanrılara – Sapiens

“Etrafımızdaki hapishane duvarlarını yıkıp özgürlüğe koştuğumuzda aslında daha büyük bir hapishanenin geniş bahçesine doğru koşuyoruz.”

Sapiens kitabı, Yuval Noah Harari tarafından yazılan ve alt metninin ‘insan türünün kısa tarihi’ olarak yazıldığı bir geçmişe dönük tarih kitabı. Geçmişten günümüze kadar homo sapiens türünün gelişimini ve aslında bugün nasıl bir ekolojik katil olduğunu bilimsel delillerle anlatıyor.Tarih akışı Bilişsel Devrim ile başlayıp,Tarım Devrimi, İnsanoğlunun Birleşmesi, Bilimsel Devrim ile devam ediyor.

Bilişsel Devrim ilkel insandan beri insanın farkındalığındaki ve soyut kabullerindeki gelişim, bu gelişimin ona sağladığı faydalara ve düzene güzel örnekler ve benzetimlerle bahsedilmiş.

Tarım Devrimi adını verdiği ikinci bölümde, artık yavaşça toplumsal bir yapı kurmaya başlandığı, yerleşik hayata geçildiği dönemlerde insanın beslenmenin ve besinden fayda sağlamanın önemini kavrayışından bahsedilmiş.

İnsanoğlunun Birleşmesi para, din ve emperal vizyonlar şeklinde bölünerek ayrı ayrı etkileri incelenmiş.

Bilimsel Devrim de ise yakın tarihteki gelişme süreci işlenmiş ve modern insanın geliştirmiş olduğu üretim, ticaret metotları, ekonomi modelleri ve bunların hayatımıza etkisi ideolojilerin ve din olgusunun toplumsal yaşam üzerindeki rolünün anlatıldığı akıcı bir kitap 🙂

Keyifli Okumalar

 

Bir cevap yazın