GOOGLE SIRLARI

GOOGLE SIRLARI

1014
0
PAYLAŞ

Bu kitap bizim kendi insanlarımız hakkın da  nasıl düşündüğümüzün, geçen on beş yılda neler öğrendiğimizin ve önceliği insanlara vererek  nasıl yaşadığımızı ve önderlik ettiğimizi kökten değiştirmek için neler yapabileceğimizin hikayesi.

Google kültürünün üç tanımlayıcı yönü misyon, şeffaflık ve ses. Harika bir kültür oluşturmak için çalışanlarınıza sizin rahat ettiğinizden biraz daha fazla güven, özgürlük ve yetki verin.

Ses, Google’ın kültürünün üçüncü mihenk taşıdır. Ses, çalışanlara şirketin nasıl işletildiği hakkında gerçek bir söz hakkı vermek demektir. Ya insanların iyi olduğuna inanırsınız ve onların katkısını memnuniyetle karşılarsınız ya da inanmazsınız. Birçok kuruluş için bu dehşet verici bir şeydir fakat kendi değerlerinize bağlı olarak yaşamanın tek yoludur.

Personeli güçlendirmek için atılması gereken ilk adım, insanlara düşüncelerini özgürce ifade edebilmeleri için kendilerini güvende hissedebilecekleri bir ortam yaratmaktadır. Bir işyerinin en soylu amaçlarından biride, çalışanlarının yaratma, gelişme ve geliştirme konularında özgür olmasını sağlamaktır.

Armut koltuklar, bedava gurme yemekleri, çılgın ofisler ve bir arada çalışan harika zaman geçiren insanlar bu yerin oyun oynarken çalışılan bir yer olduğu hissini veriyor. Fiziki alan, davranışlar ve kültürel ürünlere bakarak grup üyelerinin besledikleri inançları ve değerleri gözden geçirerek veya o değerlerin gerisinde yatan varsayımların daha derinlerine inerek Google kültürünü daha iyi anlayabiliriz.

Google da liderlik ile unvan aynı kefeye koyulmaz. En iyi performans gösteren çalışanlara her zaman liderlik fırsatı tanınmış ve unvansız bir otorite olarak liderlik etme sanatını öğrenmeleri için onlara yardımcı olmaya çalışılmıştır.

  • Statü sembollerini ortadan kaldırın.
  • Yöneticilerin kanaatlerine göre değil, verilere dayanarak karar verin.
  • İnsanların kendi işlerini ve şirketi şekillendirmeleri için yollar bulun.
  • Beklentinizi yüksek tutun.

İyi Okumalar