Google Nasıl Yönetiliyor ?

İnsan Kaynakları ve İş Dünyası

Google Nasıl Yönetiliyor ?

Google’da işlerin nasıl yürüdüğünü uzun zamandır merak ediyordum. Kitabı bitirdiğim de doğru bir seçim yaptığımı farkettim.Çalışma prensiplerin den mülakat tekniklerine kadar birçok konu üzerinde güzel açıklamaların yapıldığı keyifli bir kitap işte bazı kesitler…

Seviyorsanız Bırakın Gitsinler
“En iyi üretken akılların ayrılma sebebi, çoğu zaman kendilerine ait yeni bir girişim başlatmaktır. Sakın heveslerini kırmayın. Ancak size asansör konuşması yapmalarını isteyin. (Asansör konuşması girişimcilere, ‘Yeni fikrinle beni etkilemek için otuz saniyen var,’ deme şeklidir.)

Orantısız Ödüller Verin
“Spor dünyasında en iyi oyuncular çok fazla paralar kazanırken, iş dünyasında da bu durum geçerliliğini sürdürmelidir. En iyi oyuncunun çok daha iyi performans sergilemesini istiyorsanız, kendisini orantısız bir şekilde ödüllendirmeyi de bilmeniz gerekir.”

Kitabın satır aralarında Google çalışanlarının kurum kültürü etkisiyle “neyi nasıl yapacaklarını bilen kişiler” olduklarından sıkça bahsediliyor hatta Google’da gününüzün kimlerle geçeceğine göre giyinme yaklaşımı hakimken, Google’ın kıyafet yönetmeliği hakkındaki soruya Eric Schmidt “bir şey giymek zorundasınız” cevabını veriyor.

Google Nasıl Yönetiliyor kitabını okurken çok verimli geçen bir “İnsan Kaynakları Yönetimi” dersi de alıyoruz. Bu derste Google’da işe alma sürecinin sadece İnsan Kaynakları Departmanı’nın tekelinde olmadığı “Google’da çalışan herkesin harika birini tanıyabileceği varsayımıyla” hareket edildiği ve işe alım sürecinde herkesin görev alabileceğine vurgu yapılıyor. Bu konu hakkında Larry Page şöyle diyor: “Herkes harika bir insan önerdiğinde – işe alım sürecine herkes dahil olduğunda- kalite de artar.”

Sevgilerimle
Seyhan

 

Bir cevap yazın