GELECEĞİ YÖNETMEK Değişim Başarı Gelecek

GELECEĞİ YÖNETMEK Değişim Başarı Gelecek

1012
0
PAYLAŞ

Değişime hiç kimse karşı değildir; yeter ki ucu kendisine dokunmasın…Ahmet Hamdi Tanpınar

Strateji ve hedefler nereye gittiğinizdir.Gelecek hayali, yaşam amacı ve değerleriniz ise kim olduğunuzdur.Kim olduğunuzu bilmeniz nereye gittiğinizden daha önemlidir.Çünkü gittiğiniz yer değişebilir,strateji ve hedeflerinizde değişiklik yapabilirsiniz yeter ki kim olduğunuzu bilin.

Değişim… illa ki değişmeniz gerekmez bazen standartı korumak çok önemlidir.Bir kurumda tek bir kişinin ağzına bakmaya başladığınız gün bittiğiniz gündür.Yöneticinin nasıl biri olduğunu anlamak için etrafına bakın yetersiz yağcılarla mı yetkin uzmanlarla mı dolu ? Bir kurumda korku kültürü başlamışsa çıt çıkmamaya başlar fikirler kaybolur, kimse kendi fikrini ifade etmemeye başlar.

Kurumlarda gelişimin ve değişimin kaçınılmaz bir gerçek olduğunu hepimiz biliyoruz.Bu gerçeği kabullenmeyenler veya göremeyenler ya kontrolsüz büyüyorlar ya da rekabette geri kalıp küçülüyor ve sonunda da yok oluyorlar.

Bir yönetici de tevazu,dinlemek ve değer katma çabası olduktan sonra sende fikirlerini söylemeye başlarsın.Kurum olmak istiyorsanız ilkeler çok değerlidir.

Değişim ihtiyaçları söz konusu olduğunda beş tür yönetici ile karşılaşırsınız;

Gerçekten değişim ve gelişim istiyordur.Gerçekten değişim falan istemiyordur sistem tıkalı olmasına rağmen memnundur etraftan veya çalışanlardan baskı gelmektedir.Yöneticinin kafasında zaten gerçekleştirmek istediği bir plan ve kurumdan göndermek istediği adamlar vardır.Aklında birşey yoktur yada hiçbiri.

Geleceği yönetmek kitabında değişimin planlanmasından,yeniden yapılanma ve iyileştirme çalışmalarını,eğitimler ve değerlendirme süreçleriyle ilgili bireysel ve kurumsal olarak fayda sağlayabilecek bir sürü bilgi örnekleriyle yer almakta.

Keyifli Okumalar

 

Dünyanın en iyi eğitim görmüş , motivasyonu en yüksek insanlarını işe alın ve işe yaramaz bir sistemin içine yerleştirin. Göreceksiniz , her seferinde kazanan sistem olacaktır… Geary Rummler