GECİKTİĞİN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM

GECİKTİĞİN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM

1187
0
PAYLAŞ

” Hayatta hiçbir şey korkutucu değildir, yeter ki anlaşılabilir olsun. Artık daha az korkmak için daha fazla ve daha iyi anlama zamanı.” Marie Curie

Gezegenimizdeki en büyük üç kuvvet olan teknoloji, küreselleşme ve iklim değişikliği hep birlikte hızlanıyor. Bunun sonucunda toplumlarımız, çalışma ortamlarımız ve jeopolitik dengeler tekrar şekilleniyor ve bunların tekrar tasarlanması gerekiyor.

İnsanlar olarak uzaklık, zaman ve hızın doğrusal olduğu doğrusal bir dünyada yaşıyoruz. Ancak günümüzde teknolojik büyüme üssel bir eğri üzerinde ilerliyor. Bizim deneyimlediğimiz tek üssellik ise sadece araba gibi birşeyin hızlanması veya sert bir frenle aniden yavaşlamasıdır. Bu olduğu zaman kısa süreliğine büyük bir belirsizlik ve rahatsızlık hissederiz yada harika beş saniyede yüz kilometre hıza ulaştım ve keyif aldım da diyebiliriz. Ancak uzun bir yolculuğu bu şekilde sürdürmek istemeyiz. Dünya üzerinde tamda böyle bir yolculukta olduğumuzu ve şu an birçok kişinin kendini sürekli bir hızlanma durumu içinde hissettiğini söyleyebiliriz.

Teknolojinin dönüm noktası olan 2007 yılı itibari ile teknoloji hayatın, ticaretin ve devletlerin her noktasına yayılarak yeni bir iletişim, işbirliği ve yeni şeyler yaratma kapasitesi üretti. Bir anda çok fazla dijitalleştirilebilecek şey, tüm bu dijital veriyi depolayabilecek kapasite, çok daha hızlı bilgisayarlar ve tüm bu veriyi yeni anlayışlara ulaşabilmek için işleyebilecek inovatif yazılımlar ortaya çıktı. Üstelik çok daha fazla kuruluş ve insan bu yeni anlayışlara dünyanın her yerinden el bilgisayarlarıyla, akıllı telefonlarıyla ulaşabilir ve onlara yenilerini ekleyebilir hale geldi.

Mobil teknolojiler yaşam, çalışma, öğrenme, seyahat etme, alışveriş yapma ve bağlantıda olma şeklimizi tamamen dönüştürdü. Mobil teknolojiler insanların peşinden gittikleri her şeye onlarda köklü değişiklikler yapmasa da bir şekilde dokundu. Onbeş yıldan kısa bir sürede 3G ve 4G teknolojiler üç milyar kullanıcıya ulaştı bu da mobil teknolojileri tarihin en hızlı benimsenen tüketici teknolojisi yaptı.

Geciktiğin İçin Teşekkür Ederim, aynı zamanda hepbirlikte içinden geçtiğimiz çılgıncasına hızlanmalar çağını anlamaya yönelik çağdaş bir tarih çalışması. Kitap “geç kalmakla” ilgili şöyle bir argüman ileri sürüyor. İçinden geçmekte olduğumuz çağın sunduğu bu imkanların ve yol açabileceği tehlikelerin gerçekten ne olduğunu anlayabilmek için biraz yavaşlamaya ve düşünmeye ihtiyacımız olduğunu eğer bunu başarabilirsek iş dünyasını, eğitimi, siyaseti, değerleri ve toplumu yeniden yaratmak için daha fazla zaman ayırabilirsek bu çağın üstesinden çok daha rahat gelebilirizi ifade etmekte.

Keyifli Okumalar