Duygusal Zeka “RESILIENCE” Duygusal Dayanıklılığınızı Artırın

Duygusal Zeka “RESILIENCE” Duygusal Dayanıklılığınızı Artırın

1077
0
PAYLAŞ

Bazı insanlar günlük aksaklıklardan,profesyonel krizlerden ve hatta yoğun kişisel travmalardan sonra nasıl hızla tekrar ayağa kalkıyor ?

Duygusal dayanıklılık becerisi iki yolla edinilir.Birincisi kendinizle konuşmak,ikincisiyse beyninizi sil baştan eğitmektir.

Martin Seligman’ın HBR’de yayınlanmış Duygusal Dayanıklılığın İnşası adlı yazısında verdiği bilgece tavsiye “Kendinizle konuşun,kendinize bilişsel bir müdahalede bulunun,teslimiyetçiliğinizi,kaderinize razı olmuşluğunuzu iyimserlikle bertaraf edin.Yenilgiyi kabul etmeyin ve olumlu bir yaklaşım geliştirin ve hatta kendinize olumluluk akçesi adını verdiğim yaklaşımı kullanın bu yaklaşımın kaynağı olumlu etkileşimler, olaylar ve hatıralar.”

Bu akçe yalnızca olumlu şeylere odaklanıp onlar için şükran duyduğumuz da basılır ve saklanır.Çünkü olumlu bir bakış açısına sahip olmak ve şükretmek duygusal dayanıklılığın gelişip güçlenmesine çok değerli katkı yapar.

Çok keyifle okuduğum öğretici bir kitap olduğunu söyleyebilirim serinin diğer kitaplarını da okudukça paylaşmaya devam edeceğim.

Keyifli Okumalar 🙂

BİR CEVAP BIRAK