Duygusal Zeka ” MINDFULNESS ” Duygusal Farkındalığınızı Artırın

İnsan Kaynakları ve İş Dünyası

Duygusal Zeka ” MINDFULNESS ” Duygusal Farkındalığınızı Artırın

Herkesin dilinde “mindfulness” diye bir laf… En basit anlamıyla şartlardan bağımsız olarak şimdiki zamanı an an yaşamak ve bunun farkında olmaktır.

Mindfulness, yeni şeylerin aktif şekilde farkına varma sürecidir. Bunu yapmak insana şimdiki zamanın bir parçası haline getirir.İçerik ve görünüme duyarlılığımızı artırır ve bizi dünyaya bağlar enerji tüketmez üretir.Çoğu insan bu tip düşünce biçiminin stresli ve yorucu olduğunu sanır oysa asıl stres yaratan,dikkatsizce yapılan negatif değerlendirmeler ve çözümsüz sorunlarla karşılaşma kaygısıdır.

Mındfulness bir zihin iki temel beceriye sahiptir der odaklanma ve farkındalık. Odaklanma,o anda yapmakta olduğunuz işe yoğunlaşmayı,farkındalıksa dikkat dağıtıcı unsurları ortaya çıkar çıkmaz tespit edip savuşturmayı ifade ediyor.

İnsan empati,işbirliği,açıklık,adillik ve paylaşımcılık gibi karakter özellikleri ve bu konularda başkalarının yararına yürüttüğü çalışmalarla güç sahibi oluyor.Ama kendini güçlü hissetmeye başladığında veya ayrıcalıklı bir statüye eriştiğini anladığın da bu özellikleri yavaş yavaş yitiriyor.Güç sahibi olan kişi diğerlerine göre daha kaba,bencil ve etik dışı davranmaya başlıyor.

” Güç insanı yozlaştırır.” Lord Acton…

Keyifli Okumalar 🙂

 

Bir cevap yazın