Duygusal Zeka ÇATIŞMA ve İLETİŞİM

Duygusal Zeka ÇATIŞMA ve İLETİŞİM

807
0
PAYLAŞ

İş yaşamında sürekli stresli,işinin başından aştığını,projelere gömüldüğünü,bir dakika bile boş vakti olmadığını iddia eden insanlarla sık sık karşılaşırız.Onlarla çalışmak çok zordur ama çoğu zaman seçme şansımız olmaz.Bu minik ve öğretici kitapta stresli iş arkadaşlarınızla nasıl baş edebileceğinizi,çatışma ortamında yol alma yöntemleri ile ilgili bilgiler sunulmakta.

Bazı insanlar için stres ve negatiflik bir alışkanlıktır.Her zaman işlerinin yoğun olduğunu,gergin olduklarını,altından kalkamayacakları bir işe giriştiklerini düşünürler.Böyle bir insanla çalışmak hem zor hem de yıpratıcı olabilir.

Holy Wekks, bu kişiyi kötü insan olarak görmeyin,onu nasıl değiştirebileceğinizi düşünmeyin ama kendinizi nasıl koruyabileceğinizi düşünün demektedir ve vermiş olduğu bazı ipuçları ise yargılamayın,stresi anlayın,takdir edin,yardım teklif edin ve mutlaka aranıza mesafe koyun demektedir.

Bir diğer konuda iş yaşamında sık sık çatışmalarla karşı karşıya kalabiliyoruz.

Sıcak Çatışma; yüksek sesle konuşmak yada bağırmak,saldırgan bir tavır sergilemek,tahrik edici bir dil kullanmak,kontrolü kaybetmiş gibi görünmek.

Soğuk Çatışma ; kendi kendine mırıldanmak,sessiz kalmak,pasif agresif bir tonda konuşmak yada donup kalmış gibi durmak.

Bu çatışmaların ikisi de yapıcı olmadığı gibi ılık çatışmalar yani tartışmanın başladığı ancak düşmanca duygularla alevlenmediği çatışmalar çok daha yapıcı olmaktadır denilmektedir.

Keyifli Okumalar

BİR CEVAP BIRAK