Bence İyi bir İK’ cı…

İnsan Kaynakları ve İş Dünyası

Bence İyi bir İK’ cı…

İyi bir İK’cı her şeyden önce insanı sever. İyi Bir İK’cı hangi ırktan, milletten olursa olsun, hangi dinden, mezhepten olursa olsun,  dış görünüşü ya da giyim tercihleri nasıl olursa olsun, eğitim seviyesi ne olursa olsun ya da hangi okuldan mezun olursa olsun farklılıklara saygı duyar, farklılıkları kabul eder ve farklılıklarına rağmen insanları sever.

İyi bir İK’cının güç mesafesi düşüktür ve iyi bir İK’cı statü farklılıklarına göre insanları sınıflandırmadan, insanlara sadece ve sadece insan oldukları için değer verir.

İyi bir İK’cı her insanın mevcut bir potansiyeli olduğuna ve bu potansiyelin eğitilebileceğine, geliştirilebileceğine gönülden inanır ve bunun gerçekleşmesi için elinden gelen desteği verir, gerekli ortamları hazırlar.

İyi bir İK’cının duygusal zekâsı yüksektir. İyi bir İK’cı diğerlerinin nasıl hissettiği ile ilgili kuvvetli bir hissiyata ve öngörüye sahiptir. Bu da İK’cının,  çalışanların gerçek beceri ve beklentilerine göre gelişimlerine rehberlik etmelerine ve potansiyeli keşfetmesine olanak tanır.

İyi Bir İK’cı her çalışanın mevcut potansiyelini tanımayı ve yaratıcı şekilde geliştirmeyi hedefler. Çalışanın ilgi alanlarına, ihtiyaçlarına, umutlarına, arzularına ve değerlerine önem verir, iyi bir İK’cı bunların farkında olmadan kişileri motive edemeyeceğinin bilincindedir.

İyi bir İK’cı insanların duygularına karşı hassastır ve ortamdaki duygu değişimlerini çok hızlı algılayabilir. İyi bir İK’cı gözlem becerileri gelişmiştir ve iyi bir gözlemcidir. İyi bir İK’cının bir kulağı çalışanlarda ve bir gözü hep organizasyonun üzerindedir. Fakat bunu yaparken amacı kontrol değildir, amaç yardım çağrılarını duyabilmek, problemleri görebilmek ve gereken noktalarda destek verebilmek, zaman zaman kurtarıcı olabilmek, sorunları organizasyon fazla zarar görmeden çözebilmektir.

İyi bir İK’cı sabırlıdır. İyi bir İK’cı dinlemeyi bilir ve karşısındakini aktif olarak dinler. İyi bir İK’cı sorunları çözebilmek için karşısındakine tüm dikkatini verir ve problem çözme becerisine sahiptir.

İyi bir İK’cı güvenilirdir. İyi bir İK’cı kendine güvenir!

İyi bir İK’cının ikna becerileri yüksektir, pozitiftir, espri yeteneğine sahiptir, eğlenmeyi eğlendirmeyi bilir, gülmeyi ve güldürmeyi bilir. İyi bir İK’cı yeri geldiğinde diplomatik davranmayı bilir.

İyi bir İK’cı dürüsttür ve objektif geri bildirim vermekten kaçınmaz.

İyi bir İK’cı karşılaştığı zor durumlarda dürüstlük ve şeffaflıktan ödün vermez, ancak neyi nasıl söylediğine de özellikle dikkat eder.

İyi bir İK’cı işten çıkarma gibi zorlu süreçlerde mümkün olduğunca açık olması gerektiğini bilir. İşten çıkarılan aday ile mutlaka bir çıkış mülakatı yapar, adayı tarafsız bir şekilde dinler ve adayın içini dökmesi için ona alan tanır.

İyi bir İK’cı kişinin gelecek hayatında, kariyerinde ona faydalı olacağını düşündüğü yapıcı bir geri bildirim varsa muhakkak verir.

Hazar Candan Wilson dan alıntıdır…..

Bir cevap yazın