Alibaba Jack Ma’nın Evi

Alibaba Jack Ma’nın Evi

661
0
PAYLAŞ

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Alibaba,İngilizce öğretmeni iken Jack Ma tarafından kurulmuş olan, Çin’in değil tüm dünyanın ticaret yönünü değiştiren bir şirketin dünden bugüne gelişiminini anlatıldığı bir kitap.

Jack’in çalışanlarına en meşhur dersi ” Önce müşteriler,sonra çalışanlar,ardından da hissedarlar gelir.” Jack’in bu sözleri Alibaba’nın felsefesi olarak tanımlanır.

Şirket kültürleri ile de farklı bir yerde olan Alibaba şirketin de her çalışandan kendilerine bir takma ad bulmaları isteniyor bu uygulama öylesine yaygın ki çalışanlar şirket dışında iletişim kurmak istediklerinde meslektaşlarının gerçek adlarını bulmak için araştırma yapmak zorunda kaldıkları zamanlar olabiliyor.

Takım çalısması Alibaba’da düzenli olarak grup oyunları oynamak,şarkılar söylemek ve gezilere çıkmak anlamına gelmektedir. Jack’in bağlılık üzerine yaptığı vurgu ” Güle oynaya çalışmak,ama ciddi yaşamak” tecrübe olarak da bahsettiği ” Gelecekte bir iş kurduğumda şirketin kontrolünü asla elime almayacak,idarem altındakilere asla ıstırap çektirmeyecek,alt kademede çalışanlara kulak verecek ve onları destekleyeceğim.”

Keyifli Okumalar 🙂

 

BİR CEVAP BIRAK