21.YÜZYIL için 21 DERS

İnsan Kaynakları ve İş Dünyası

21.YÜZYIL için 21 DERS

Eski zamanlarda dünyadaki en kıymetli şey topraktı. Siyaset toprağı kontrol etme mücadelesiydi ve geniş topraklar az sayıda insanın eline geçtiğinde toplum aristokratlar ve halk diye ikiye ayrılıyordu. Modern çağda makineler ve fabrikalar topraktan daha önemli hale geldi ve siyasi mücadeleler bu elzem üretim araçlarının kontrolüne odaklandı.

Ancak 21.yüzyılda veri en kıymetli şey olma anlamında hem toprağı hem de makineleri gölgede bırakacak ve siyaset veri akışını kontrol etme mücadelesi verecek. Veri az sayıda insanın eline geçerse insanlık iki ayrı türe ayrılacak. Veri kapma yarışı başladı bile Facebook,Google gibi devler veri çekiyor. Şimdilik bu devlerin çoğu ilgi tüccarlığı tabir edilen iş modelini benimsemiş görünüyor. Bize bedava bilgi,hizmet ve eğlence sunarak ilgimizi çekiyor sonra da bu ilgiyi reklamcılara satıyorlar. Esas işleri reklam satmak değil ilgimizi çekerek hakkımızda aşırı miktarda veri toplamayı başarıyorlar ki bu da reklamların hasılatından çok daha değerli. Biz onların müşterisi değil mahsülüyüz.

İnsanlar diğer tüm hayvanlardan daha iyi işbirliği yapabildikleri için dünyayı kontrol ediyor ve kurmacaya inandıkları için işbirliği konusunda bu kadar iyiler. Günümüzde bilimkurgunun belki de en büyük gafleti zekayla bilinci birbirine karıştırması. Bunun sonucunda robotlarla insanların savaşına gereğinden fazla değinilmekte. Oysa bizi daha çok endişelendirmesi gereken algoritmaların gücünü elinde tutan az sayıda insanüstüyle gücü elinden alınmış olan Homo Sapiens’in oluşturduğu geniş kitleler arasında çıkabilecek olası bir çatışma.

Günümüzde çoğu okul bilgi yüklemeye odaklanıyor. Eskiden bunun bir anlamı vardı çünkü bilgi azdı oysa 21.yüzyılda inanılmaz miktarda bilgiye maruz bırakılıyoruz ve sansürcüler bile bunları durdurmaya çalışmıyor onun yerine yanlış bilgi yayıp lüzumsuz şeylerle dikkatimizi dağıtmaya çalışıyorlar. Çoğu pedagoji uzmanı okulların iletişim , işbirliği , eleştirel düşünce ve yaratıcılık konuları üzerinde daha çok durulmasını , daha çok öğretmeye başlanılmasını , teknik becerileri ikinci plana alıp genel amaçlı yaşam becerilerine ağırlık verilmesi gerektiğini söylüyorlar.

Biyoteknoloji ve makine öğrenmesi geliştikçe insanların en derin arzu ve duygularını yönlendirmek kolaylaşacak ve sadece yüreğinin sesini dinlemek her zamankinden daha tehlikeli bir hal alacak. Yeni dünya akıllı telefonunuzu , bilgisayarınızı , banka hesabınızı değil sizi ve organik işletim sisteminizi ele geçirme yarışında.

Bilgisayarların hacklendiği bir çağda yaşadığımızı duymuşsunuzdur ama bu gerçeğin olsa olsa küçük bir kısmı aslında insanların “hacklendiği ” bir çağda yaşıyoruz.

Algoritmalar bizi izliyor nereye gittiğimizi ,  ne aldığımızı , kiminle buluştuğumuzu yakında belki de her adımı , aldığımız her nefesi takip edecekler. Tüm otoriteyi algoritmalara devredip sizin ve tüm dünyanın yerine kararları onların almasında hiçbir sakınca görmeyebilirsiniz öyleyse rahatlayın ve olayları akışına bırakın.

Ama kendi varoluşunuzun ve hayatın geleceğinin kontrolünü bir nebze de olsa elinizde tutmak istiyorsanız algoritmalardan daha hızlı , Amazon dan daha hızlı koşmalı ve kendinizi onlardan önce tanımalısınız…

Keyifli Okumalar